בעידן בו חלק גדול מהבגדים שלנו מגיע מסין, בין אם מדובר בבגדים למבוגרים או בגדי ילדים, עולה השאלה כיצד צפוי המשבר העולמי הנוכחי להשפיע על האופנה בשנה הקרובה?

לא צריך להשתייך לחובבי האקטואליה כדי לשמוע על הקורונה, שפותחת כל מהדורת חדשות ומככבת בכל כותרת ראשית. כיום כבר אפשר לומר שהווירוס הקשה שהחל בסין והתפשט משם למדינות נוספות, לא עושה סימנים של רגיעה – והדבר משפיע על מיליוני בני אדם, עסקים וחברות. נוסף לנזקים המיידיים הקשורים לבריאות, נראה שהקורונה יוצרת גם גל שני ושלישי של השפעות על מגוון תחומים – החל מתחבורה, דרך תיירות ואפילו עד לאופנה.

 

מפעלים סגורים, לקוחות אובדי עצות

למרות שעדיין מוקדם לאמוד את הנזקים הכלכליים שנוצרו ועוד ימשיכו להיווצר בעקבות הקורונה, אין ספק שהעובדה שמפעלים רבים נסגרו זמנית מובילה ללחץ של אינספור ספקים. במקביל לשאלה שהעלו לקוחות פרטיים, שתוהים האם בגדי ילדים או מוצרים שרכשו באליאקספרס יגיעו בזמן, קיימות גם שאלות רחבות יותר שלא בהכרח יש עליהן תשובה עדיין. 

המצב בו מיליוני עובדים סינים לא שבו לעבודתם בתום חופשת ראש השנה המקומית, השפיע באופן משמעותי על ענפי תעסוקה רבים – ולא רק לטווח הקצר. חברות בינלאומיות שונות, בהן אפל, כבר הפסיקו את פעילותן מול המפעלים בסין, וחלקן גם הזהירו מראש מעיכובים הקשורים למוצרים שונים שמיוצרים בהם. 

קורונה וירוס

פאניקה עולמית או לחץ תקשורתי מוגזם?

במקביל, ספקים וחברות שעובדים בשיתוף פעולה צמוד עם מפעלים בסין, בין אם מדובר בהדפסה, ייצור או שילוח, הביעו דאגה מהמצוקה הבלתי צפויה שנקלעו אליה. העובדה שמפעלים רבים הפסיקו את העבודה, הובילה לשרשרת שבה גם הלקוחות שלהם במדינות אחרות נאלצים להפסיק זמנית את עבודתם ומתמודדים עם ירידה חדה בהכנסות. 

אצלנו בישראל, כבר ניתן לראות את השינוי שיצר הווירוס באחד מההרגלים החדשים של הורים רבים, שלא מסתפקים רק ברכישת בגדי ילדים ברשת אלא פונים לאינטרנט גם כדי להזמין עבורם תחפושות לפורים. ממש לאחרונה, התברר כי חבילות רבות לא יספיקו לעשות את דרכן לישראל בעקבות המשבר שיצר הווירוס, וחלק מההורים כבר מצאו את עצמם פונים אל החנויות השונות בארץ. 

 

מה צפוי לנו בהמשך? 

בתקופה בה רבים מהבגדים שלנו מיובאים מסין, בין אם מדובר בחנויות הקטנות ובין אם ברשתות הגדולות, נשאלת השאלה כיצד ישפיע המצב החדש על מלאי הבגדים לעונת הקיץ והחורף. למרות שההנחה היא שלא נגלה חנויות ריקות וקולבים נטולי בגדים, סביר להניח שעדיין ניתקל בכמה שינויים שאיננו מורגלים אליהם. החל משינויים בהרגלי הקניות המקוונים שלנו, ועד להגעה הפיזית אל הקניונים והחנויות שנמצאות בקרבת הבית, אך עדיין מסתמכות על המלאים שמגיעים אליהן מחו"ל. אפשר רק לקוות שהמשבר הנוכחי, שמשפיע על תחומים רבים כל כך, יסתיים במהרה.

 

Leave a Comment